Hawker Tempest v měřítku 1/48

Letitá stavebnice firmy Eduard, kterou prý už nikdy nevydají. Pan Šulc prý nechal rituálně zničit formu :) a snad se někdy dočkáme nového Tempesta. Pokud bude dosahovat kvality nových stavebnic Eduardu, máme se na co těšit. Chtěl jsem si model vylepšit o nějaké detaily. No a jak se mi to povedlo budete moci posoudit v některém z jarních čísel časopisu Modelář, kde najdete podrobnou stavbu.  Galerii zatím nemohu představit celou, tak jsem dávám malou ochutnávku.

Použité doplňky: motorová sada CMK na Hawker Typhoona, lepty Eduard a 20mm kanóny od Airesu, plastové destičky a profily Evergreen, olověné drátky, hliníkový plech.

Osobní stroj R. P. Beamonta.. Na tomto stroji létal na počátku roku 1944, v období formování No. 150 Wingu. Uvádí se, že jde o letoun sériového čísla JN751, ovšem při porovnání fotografií jsou zřetelné drobné odchylky ve tvaru kamuflážních polí. Je tedy možné, že identita tohoto stroje byla jiná. Zajímavostí je velitelský praporek pod čelním štítkem kabiny, který je v rozporu s pravidly namalován obráceně. Beamont je považován za tvůrce taktiky ničení letounových střel V1, kdy pilot Tempestu letěl souběžně s V1 a svým koncem křídla podebral konec křídla V1, vychýlil střelu ze směru letu a zapříčinil její nekontrolovaný pád ještě před dosažením obydlených částí Velké Británie. Byl jednou z klíčových postav, které se podílely na vývoji Tempestu. Poté, co úspěšně působil u No. 609 Sqdn RAF vyzbrojené Typhoony, pomáhal s vývojovými pracemi na Tempestu v roli testovacího pilota přímo u firmy Hawker Aircraft. Do operačního létání se vrátil ve funkci velitele No. 150 Wingu. Do bojů se Wing poprvé zapojil během operace Overlord, vylodění v Normandii. Na stroji J751 Beamont docílil vůbec prvního sestřelu v kokpitu Tempestu, když 8. června 1944 sundal nad Francií jeden Bf 109. Beamont zničil  31 letounových střel V-1, které mu byly přiznány. Stroj JN751 používal až do září 1944, kdy jej vyměnil za novější letoun téhož typu.

zdroj Eduard

Zajímavé odkazy na stránky
s modelářskou tématikou

Fóra, weby a blogy

Rozpracované modely

  • Tempest Mk.V 1/32
  • Dakota DC 3 1/72
  • 6x Mustang D-51 1/72
  • Il-10 1/72
  • Whitworth Whitley 1/72
  • HP Halifax
  • P-36 1/72